Scenariusz lekcji – Przyczyny rozwoju i skutki rolnictwa uprzemysłowionego i ekologicznego – scenariusz nauczyciela
Imię i nazwisko autora: Anna Ruszczyk
Temat zajęć: Rolnictwo uprzemysłowione i ekologiczne – przyczyny i skutki rozwoju.
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa II liceum/technikum, zakres rozszerzony
Podstawa programowa:
X. Zróżnicowanie gospodarki rolnej: typy rolnictwa i główne regiony rolnicze na świecie, rolnictwo uprzemysłowione a rolnictwo ekologiczne, uprawy roślin modyfikowanych genetycznie.
Uczeń:
2) przedstawia zasady rolnictwa ekologicznego, wykazuje różnice między rolnictwem uprzemysłowionym i rolnictwem ekologicznym oraz przedstawia ich wady i zalety;
4) dostrzega dylematy związane z wykorzystaniem roślin modyfikowanych genetycznie;
Kształtowane kompetencje kluczowe:
- kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
- kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii,
- kompetencje cyfrowe,
- kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
- wskazuje przyczyny rozwoju rolnictwa uprzemysłowionego
- podaje i wyjaśnia pozytywne i negatywne skutki rozwoju rolnictwa uprzemysłowionego
- wskazuje przyczyny rozwoju rolnictwa ekologicznego
- podaje i wyjaśnia pozytywne i negatywne skutki rozwoju rolnictwa ekologicznego
Strategie nauczania: asocjacyjna, problemowa
Metody nauczania: pogadanka, praca z grafiką interaktywną, miniwykład
Formy zajęć: praca indywidualna, praca w grupach
Środki dydaktyczne: tablica interaktywna/monitor dotykowy/tablety, e‑materiał, ewentualnie podręcznik, zeszyt (kartki papieru)
Materiały pomocnicze:
- gajanet.pl/przyjazne‑rolnictwo/zasady‑rolnictwa‑ekologicznego, data dostępu: 4.09.2019 r.
- J. Kop, M. Kucharska, E. Szkurłat, Geografia część 2, Wydawnictwo Szkolne PWN, Warszawa 2005
- J. Barbag, Geografia gospodarki świata, WSiP Warszawa 1984
Przebieg lekcji „Przyczyny rozwoju i skutki rolnictwa uprzemysłowionego i ekologicznego”
Faza wprowadzająca
- Nauczyciel podaje temat lekcji i pyta uczniów, jak rozumieją terminy: rolnictwo uprzemysłowione i rolnictwo ekologiczne.
- Prosi o przeczytanie wstępu do e‑materiału i ustosunkowanie się uczniów do tych informacji.
- Nauczyciel zapoznaje uczniów z celami lekcji.
Faza realizacyjna
- Nauczyciel organizuje pracę uczniów w grupach – dzieli klasę na 4 grupy, które losują zagadnienia. Każda grupa pracuje nad swoim zagadnieniem – każdy uczeń w grupie ma być „ekspertem” w opracowywanym temacie. Zagadnienia:
- przyczyny rozwoju rolnictwa uprzemysłowionego (z podziałem na technologiczne, społeczne i ekonomiczne);
- skutki rozwoju rolnictwa uprzemysłowionego (z podziałem na pozytywne i negatywne);
- przyczyny rozwoju rolnictwa ekologicznego (z podziałem na technologiczne, społeczne i ekonomiczne);
- skutki rozwoju rolnictwa ekologicznego (z podziałem na pozytywne i negatywne).
- Po dyskusji w grupie uczniowie przygotowują krótką notatkę w zeszycie do swojego zagadnienia.
- Uczniowie wymieniają się w grupach – tworzą grupy robocze składające się z ekspertów – przekazują swoją wiedzę kolegom. Następuje tyle wymian uczniów, aby każdy mógł zapoznać się z omawianymi treściami.
- Następnie nauczyciel zadaje pytania dotyczące różnic między rolnictwem uprzemysłowionym i ekologicznym i sprawdza przyswojenie i zrozumienie wiedzy.
- Nauczyciel podsumowuje zebrane informacje w formie miniwykładu – może wykorzystać fragmenty tekstu z e‑materiału.
Faza podsumowująca
- Nauczyciel podsumowuje etapy lekcji, zestawiając je z założonymi celami.
- Nauczyciel wprowadza do fazy ćwiczeń na podstawie poznanego materiału. Uczniowie wykonują wybrane ćwiczenia z e‑materiału, po czym nauczyciel omawia wyniki ćwiczeń. Pyta o ewentualne trudności i o to, co było nową wiedzą dla uczniów.
- Uczniowie dzielą się swoimi doświadczeniami (zagadnienia tematyczne i metoda pracy na lekcji).
Praca domowa
Wykorzystując grafikę w e‑materiale, przygotowują odpowiedź na zawarte tam polecenie: W jaki sposób omawiane typy rolnictwa mogą wpłynąć na rozwój technologiczny w różnych krajach świata oraz na zdrowie ludności?
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Grafikę interaktywną można wykorzystać:
- w trakcie lekcji powtórzeniowej dotyczącej rolnictwa świata (zakres rozszerzony dział X; ),
- we wprowadzeniu do tematu dotyczącego ograniczenia zjawiska głodu i niedożywienia ludności na świecie (zakres rozszerzony XXII.3),
- w toku lekcji dotyczącej dylematów związanych z wykorzystaniem roślin modyfikowanych genetycznie (zakres rozszerzony X.4).
0 Comments for “Przyczyny rozwoju i skutki rolnictwa uprzemysłowionego i ekologicznego – scenariusz nauczyciela”