Rzeźbienie wiatrem – erozyjna działalność wiatru. Scenariusz nauczyciela

Rzeźbienie wiatrem – erozyjna działalność wiatru

Scenariusz lekcji — Rzeźbienie wiatrem – erozyjna działalność wiatru — scenariusz nauczyciela

Imię i nazwisko autora: Magdalena Fuhrmann
Temat lekcji: Rzeźbienie wiatrem – erozyjna działalność wiatru
Grupa docelowa: III poziom edukacyjny, 4‑letnie liceum ogólnokształcące oraz 5‑letnie technikum, klasa I

Podstawa programowa

Cele kształcenia – wymagania ogólne

I. Wiedza geograficzna

  • Poznawanie terminologii geograficznej
  • Poznanie zróżnicowania środowiska geograficznego, głównych zjawisk i procesów geograficznych, ich uwarunkowań i konsekwencji
  • Poznanie podstawowych relacji między elementami przestrzeni geograficznej (przyrodniczej, społeczno‑gospodarczej i kulturowej) w skali lokalnej, regionalnej, krajowej i globalnej.
  • Rozumienie prawidłowości w zakresie funkcjonowania środowiska geograficznego oraz wzajemnych zależności w systemie człowiek‑przyroda
  • Korzystanie z planów, map fizycznogeograficznych i społeczno‑gospodarczych, fotografii, zdjęć lotniczych i satelitarnych, rysunków, wykresów, danych statystycznych, tekstów źródłowych, technologii informacyjno‑komunikacyjnych oraz geoinformacyjnych w celu zdobywania, przetwarzania i prezentowania informacji geograficznych

II. Umiejętności i stosowanie wiedzy w praktyce

Identyfikowanie relacji między poszczególnymi elementami środowiska geograficznego (przyrodniczego, społeczno‑gospodarczego i kulturowego)

III. Kształtowanie postaw

  • Rozwijanie zainteresowań geograficznych, budzenie ciekawości świata
  • Docenianie znaczenia wiedzy geograficznej w poznawaniu i kształtowaniu przestrzeni geograficznej
  • Podejmowanie refleksji nad pięknem i harmonią świata przyrody, krajobrazów przyrodniczych i kulturowych oraz osiągnięciami cywilizacyjnymi ludzkości

Treści nauczania

V.
Litosfera: związek budowy wnętrza Ziemi z tektoniką płyt litosfery, procesy wewnętrzne i zewnętrzne kształtujące powierzchnię Ziemi i ich skutki, skały.

Uczeń:

3) charakteryzuje główne procesy zewnętrzne modelujące powierzchnię Ziemie (erozja, transport, akumulacja) oraz skutki rzeźbotwórczej działalności rzek, wiatru, lodowców, lądolodu i mórz oraz wietrzenia.

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  • kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
  • kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.

Cele operacyjne

Uczeń:

  • definiuje procesy eoliczne,
  • rozróżnia formy działalności eolicznej,
  • analizuje przebieg wybranych procesów rzeźbotwórczych wiatru.

Strategie nauczania: asocjacyjna

Metody i techniki nauczania: Blended learning, IBSE

Forma zajęć: praca indywidualna i praca w grupach

Środki dydaktyczne: e‑materiał, komputer, projektor multimedialny, zeszyt

Materiały pomocnicze

  • Mycielska‑Dowgiałło E. (red.), Geomorfologia dynamiczna i stosowana, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2001.
  • Mycielska‑Dowgiałło E., Korotaj‑Kokoszczyńska M., Smolska E., Geomorfologia dynamiczna z elementami stosowanej: wybrane zagadnienia, Geografii i Studiów Regionalnych, Międzywydziałowe Studia Ochrony Środowiska Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 1999.
  • Wojtanowicz J., Współczesne procesy eoliczne, Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie‑Skłodowskiej, Lublin 2010.

Przebieg lekcji “Rzeźbienie wiatrem – erozyjna działalność wiatru”

Faza wprowadzająca

Przedstawienie tematu i celów lekcji.

Faza realizacyjna

  • Uczniowie czytają wstęp do e‑materiału
  • Nauczyciel omawia istotę procesów eolicznych
  • Nauczyciel przedstawia konkretne formy działalności wiatru (transport, akumulacja, niszczenie). Na slajdach pokazuje konkretne przykłady form, omawia ich cechy charakterystyczne oraz występowanie.
  • Uczniowie zapoznają się z symulacjami i wykonują polecenie do niego.
  • Podczas prezentacji uczniowie indywidualnie wykonują notatki w zeszycie.
  • W celu utrwalenia wiedzy nauczyciel wyświetla uczniom w formie fiszek zdjęcia poszczególnych form eolicznych, uczniowie odpowiadają jakie to formy.

Faza podsumowująca

  • Przypomnienie celów lekcji
  • Podsumowanie najważniejszych pojęć zaprezentowanych na lekcji, szczególnie tych, które uczniom sprawiły najwięcej problemów podczas lekcji.
  • Wystawienie ocen za pracę na lekcji

Praca domowa

  • Utrwalenie wiadomości uzyskanych po przeczytaniu e‑materiału
  • Wykonanie ćwiczeń w e‑materiale
  • Wykonanie pracy pisemnej nt. form i uwarunkowań rzeźbotwórczej działalności wiatru.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium

Symulacja zwarta w e‑materiale może być wykorzystana podczas powtórzenia materiału całego działu „litosfera”.

Aby dowiedzieć się więcej o erozyjnej działalności wiatru, zajrzyj do:

Rzeźbienie wiatrem – erozyjna działalność wiatru

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.