Przyczyny rozwoju i skutki rolnictwa uprzemysłowionego i ekologicznego – scenariusz nauczyciela

Przyczyny rozwoju i skutki rolnictwa uprzemysłowionego i ekologicznego

Scenariusz lekcji – Przyczyny rozwoju i skutki rolnictwa uprzemysłowionego i ekologicznego – scenariusz nauczyciela

Imię i nazwisko autora: Anna Ruszczyk
Temat zajęć: Rolnictwo uprzemysłowione i ekologiczne – przyczyny i skutki rozwoju.
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa II liceum/technikum, zakres rozszerzony

Podstawa programowa:

X. Zróżnicowanie gospodarki rolnej: typy rolnictwa i główne regiony rolnicze na świecie, rolnictwo uprzemysłowione a rolnictwo ekologiczne, uprawy roślin modyfikowanych genetycznie.
Uczeń:
2) przedstawia zasady rolnictwa ekologicznego, wykazuje różnice między rolnictwem uprzemysłowionym i rolnictwem ekologicznym oraz przedstawia ich wady i zalety;
4) dostrzega dylematy związane z wykorzystaniem roślin modyfikowanych genetycznie;

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  • kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
  • kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii,
  • kompetencje cyfrowe,
  • kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.

Cele operacyjne:

Uczeń:

  • wskazuje przyczyny rozwoju rolnictwa uprzemysłowionego
  • podaje i wyjaśnia pozytywne i negatywne skutki rozwoju rolnictwa uprzemysłowionego
  • wskazuje przyczyny rozwoju rolnictwa ekologicznego
  • podaje i wyjaśnia pozytywne i negatywne skutki rozwoju rolnictwa ekologicznego

Strategie nauczania: asocjacyjna, problemowa
Metody nauczania: pogadanka, praca z grafiką interaktywną, miniwykład
Formy zajęć: praca indywidualna, praca w grupach
Środki dydaktyczne: tablica interaktywna/monitor dotykowy/tablety, e‑materiał, ewentualnie podręcznik, zeszyt (kartki papieru)

Materiały pomocnicze:

  • gajanet.pl/przyjazne‑rolnictwo/zasady‑rolnictwa‑ekologicznego, data dostępu: 4.09.2019 r.
  • J. Kop, M. Kucharska, E. Szkurłat, Geografia część 2, Wydawnictwo Szkolne PWN, Warszawa 2005
  • J. Barbag, Geografia gospodarki świata, WSiP Warszawa 1984

Przebieg lekcji “Przyczyny rozwoju i skutki rolnictwa uprzemysłowionego i ekologicznego”

Faza wprowadzająca

  • Nauczyciel podaje temat lekcji i pyta uczniów, jak rozumieją terminy: rolnictwo uprzemysłowione i rolnictwo ekologiczne.
  • Prosi o przeczytanie wstępu do e‑materiału i ustosunkowanie się uczniów do tych informacji.
  • Nauczyciel zapoznaje uczniów z celami lekcji.

Faza realizacyjna

  • Nauczyciel organizuje pracę uczniów w grupach – dzieli klasę na 4 grupy, które losują zagadnienia. Każda grupa pracuje nad swoim zagadnieniem – każdy uczeń w grupie ma być „ekspertem” w opracowywanym temacie. Zagadnienia:
    • przyczyny rozwoju rolnictwa uprzemysłowionego (z podziałem na technologiczne, społeczne i ekonomiczne);
    • skutki rozwoju rolnictwa uprzemysłowionego (z podziałem na pozytywne i negatywne);
    • przyczyny rozwoju rolnictwa ekologicznego (z podziałem na technologiczne, społeczne i ekonomiczne);
    • skutki rozwoju rolnictwa ekologicznego (z podziałem na pozytywne i negatywne).
  • Po dyskusji w grupie uczniowie przygotowują krótką notatkę w zeszycie do swojego zagadnienia.
  • Uczniowie wymieniają się w grupach – tworzą grupy robocze składające się z ekspertów – przekazują swoją wiedzę kolegom. Następuje tyle wymian uczniów, aby każdy mógł zapoznać się z omawianymi treściami.
  • Następnie nauczyciel zadaje pytania dotyczące różnic między rolnictwem uprzemysłowionym i ekologicznym i sprawdza przyswojenie i zrozumienie wiedzy.
  • Nauczyciel podsumowuje zebrane informacje w formie miniwykładu – może wykorzystać fragmenty tekstu z e‑materiału.

Faza podsumowująca

  • Nauczyciel podsumowuje etapy lekcji, zestawiając je z założonymi celami.
  • Nauczyciel wprowadza do fazy ćwiczeń na podstawie poznanego materiału. Uczniowie wykonują wybrane ćwiczenia z e‑materiału, po czym nauczyciel omawia wyniki ćwiczeń. Pyta o ewentualne trudności i o to, co było nową wiedzą dla uczniów.
  • Uczniowie dzielą się swoimi doświadczeniami (zagadnienia tematyczne i metoda pracy na lekcji).

Praca domowa

Wykorzystując grafikę w e‑materiale, przygotowują odpowiedź na zawarte tam polecenie: W jaki sposób omawiane typy rolnictwa mogą wpłynąć na rozwój technologiczny w różnych krajach świata oraz na zdrowie ludności?

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Grafikę interaktywną można wykorzystać:

  • w trakcie lekcji powtórzeniowej dotyczącej rolnictwa świata (zakres rozszerzony dział X; ),
  • we wprowadzeniu do tematu dotyczącego ograniczenia zjawiska głodu i niedożywienia ludności na świecie (zakres rozszerzony XXII.3),
  • w toku lekcji dotyczącej dylematów związanych z wykorzystaniem roślin modyfikowanych genetycznie (zakres rozszerzony X.4).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.